Projektowanie i zakładanie ogrodów

ZAŁOŻYĆ OGRÓD TO UWIERZYĆ W JUTRO – Audrey Hepburn

Proces projektowania Ogrodów to fascynująca podróż.

Wiedza z zakresu Architektury Krajobrazu i Ogrodnictwa, umiejętności i doświadczenie, pozwalają nam tworzyć indywidualny, niepowtarzalny charakter urządzanych ogrodów. Zamiłowanie do tego co robimy i zaangażowanie całego zespołu przekłada się na jakość świadczonych usług. Naszą dewizą jest PLAN w spojrzeniu długoterminowym. Zaprojektowany przez nas ogród nie jest dziełem skończonym. Wymaga on stałej pielęgnacji w dalszych latach a jej efekty w dużej mierze zależeć będą od fachowości wykonania ogrodu. Dlatego współpracujemy tylko z doświadczonymi, rzetelnymi firmami wykonującymi nasze projekty.

Jak wygląda współpraca z nami…. Co zyskujesz kontaktując się z nami…..

PLAN TO PODSTAWA DOBREJ ORGANIZACJI.

1 Etap

Pierwsze spotkanie

W pierwszej kolejności umawiamy się na spotkanie, najlepiej na działce na której ma powstać Ogród. Musimy się wzajemnie poznać, uzyskać informacje o Państwa preferencjach: jak lubicie spędzać czas wolny i czego oczekujecie od swojego ogrodu. Czy macie swoje wyobrażenie lub marzenia (jeżeli nie, możecie liczyć na nasze pomysły) dotyczące roślin czy małej architektury jaką chcielibyście mieć w swoim ogrodzie. Sprawdzamy ukształtowanie terenu, przeprowadzamy wstępną inwentaryzację – oględziny tego wszystkiego co znajduje się na działce. Odpowiadamy sobie na pytanie co i w jakim stopniu chcielibyśmy zmienić. Pierwsze spotkanie jest bardzo ważne, dobrze jest się na nie przygotować. My wszystko zanotujemy i uwzględnimy rysując pierwszą koncepcję. Dobrze byłoby zaopatrzyć się w plan działki (najlepiej mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500 wchodzącą w skład każdego projektu budowlanego), ale jeżeli tego Państwo nie posiadacie to też sobie poradzimy.

Pierwsze spotkanie jest niezobowiązujące. Kilka dni później przesyłamy Państwu ofertę usługi projektowej do akceptacji. Każdy projekt jest inny, dlatego do każdego zadania podchodzimy indywidualnie. Projekt ogrodu wyceniany jest w zależności od zakresu prac oraz trudności tematu.

2 Etap

Rysunek koncepcyjny – pierwszy szkic przelany na papier

Po spotkaniu, na podstawie zebranych materiałów (wywiad z Państwem, wizja lokalna oraz mapa) przystępujemy do rysowania KONCEPCJI czyli ogólnego planu – zarysu ogrodu zawierającego główne założenia i przybliżone kształty przyszłego ogrodu (takie jak kształt i wielkość trawnika i poszczególnych rabat oraz rozmieszczenie wszystkich elementów – warzywnik, basen, altanka, plac zabaw). Wszystko to o czym marzycie w swoich ogrodach.

Dla lepszego przedstawienia pomysłów często wykorzystujemy wizualizacje i zdjęcia z podobnymi rozwiązaniami. Tutaj jest czas na analizę, dyskusję i BURZĘ MÓZGÓW. Nasza wizja zderza się z Państwa oczekiwaniami. Jest to moment, w którym dopracowujemy szczegóły i szlifujemy ostateczny kształt naszego projektu. Chcemy, żebyście Państwo byli w pełni usatysfakcjonowani – dlatego zazwyczaj umawiamy się na dwie koncepcje

3 Etap

Projekt wykonawczy – szczegółowy rysunek techniczny

Po zaakceptowaniu koncepcji przystępujemy do rysowania Projektu wykonawczego, który zawiera wszystkie elementy ogrodu w konkretnej skali i wymiarami. Poszczególne rysunki wchodzące w skład Projektu wykonawczego zawierają rozmieszczenie wszystkich projektowanych elementów. Takich jak: nawierzchnie utwardzone, zieleń w tym rośliny i trawniki oraz mała architektura wraz z oświetleniem. Jest to podstawa to zrealizowania ogrodu.

Projekt wykonawczy zawiera informacje niezbędne do prawidłowego zrealizowania Państwa inwestycji zgodnie ze wszystkimi założeniami projektowymi. Jeżeli na działce znajdują się drzewa lub krzewy, które muszą zostać usunięte również służymy pomocą w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania stosownych uzgodnień urzędowych.

4 Etap

Zakładanie ogrodu

Przygotowany przez nas Projekt Wykonawczy jest swoistą bazą do wykonania ogrodu. Służymy pomocą w dobrze firmy wykonawczej. Potrzeba tu doświadczenia i zaufania. Polecamy zaprzyjaźnione firmy, dzięki którym od lat realizujemy nasze projekty.

Chcąc w pełni zadowolić naszych klientów pełnimy nadzór nad wykonaniem całej inwestycji.

Doczytaliście do końca, wiedzie już Państwo na czym polega współpraca z nami i jak wygląda cały proces tworzenia ogrodu od koncepcji po zakończenie budowy. Zachęcam do obejrzenia naszego PORTFOLIO ze zdjęciami zrealizowanych przez nas ogrodów.

Liczymy, że spodobają się nasze prace i zachęcimy Państwa do współpracy.

SŁUŻYMY WIEDZĄ, CZASEM I KONTAKTAMI.

Projektujemy-Nadzorujemy-Doradzamy

Ponad 10 lat doświadczenia w Zielonym Biznesie – Wiele zrealizowanych pomysłów i marzeń. Jeszcze więcej zadowolonych klientów.

Mamy oczy szeroko otwarte, każdy najmniejszy drobiazg, każdy kwiat, każda gałązka a nawet kamień może być inspiracją do powstanie czegoś NOWEGO – ORYGINALNEGO – WASZEGO!!

LAUDA OGRODY z pasją projektuje zieleń. Pomoże Ci zaplanować i zrealizować Twoje marzenia o zielonej przestrzeni wokół Ciebie!

Co powinien zawierać typowy projekt ogrodu

 • Rys 2. 1 Koncepcja ogrodu
 • Rys 2. Projekt zagospodarowania ogrodu – plan realizacyjny
  • rysunek ukształtowania powierzchni z naniesionymi poszczególnymi wysokościami
  • konkretne wymiary i kształty poszczególnych rabat, trawników i nawierzchni utwardzonych
  • rodzaj ściółkowania poszczególnych rabat (kora czy drobny kamień)
  • ścieżki i rodzaje nawierzchni z których mają być wykonane
 • Rys. 3. Projekt zieleni – plan nasadzeń który zawiera rozmieszczenie odpowiednio dobranej szaty roślinnej
 • Rys. 4. Projekt nawadniania
 • Rys. 5. Projekt małej architektury – plan poszczególnych elementów takich jak oświetlenie, dekoracje wodne: np. fontanny czy kompozycje z głazów czy kamieni.
 • Część opisowa – opis projektu zawierający przedmiar niezbędny do wykonania prawidłowego kosztorysu zawierający listę wszystkich robót związanych z wykonaniem danego Założenia Ogrodowego oraz listę gatunków i odmian z określonymi wielkościami oraz parametrami do zakupu – na życzenie klienta.
 • Kalendarz prac pielęgnacyjnych

Przykładowe realizacje projektów ogrodów
Pracowania Architektury Krajobrazu LAUDA OGRODY mieści się w Bydgoszczy. Działamy głównie na terenie naszego województwa, ale również projektujemy i wykonujemy inwentaryzację poza jego granicami. Zapraszamy do kontaktu.

projekty@laudaogrody.pl

606 479 540

Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

Facebook: LAUDA Ogrody