Projektowanie zieleni terenów publicznych

Nastały czasy gdzie tereny publiczne, przestrzeń przy budynkach firmowych, zieleń na osiedlach mieszkaniowych czy wokół placów zabaw nabierają coraz większego znaczenia.

ZIELEŃ ZWIĘKSZA SATYSFAKCJĘ Z ŻYCIA

Zieleń osiedlowa jest bardzo ważna dla mieszkańców. Niweluje hałas, oczyszcza powietrze i wytwarza tlen, ale najważniejszą wartością jest funkcja rekreacyjno-estetyczna. Odpowiednio wkomponowane tereny zieleni w krajobraz miejski oraz prawidłowy dobór roślin do panujących warunków glebowych i mikroklimatu spowodują pełniejsze wykorzystanie terenu i zadowolenie mieszkańców.

DOBRA DZIELNICA PRAWIE TAK WAŻNA JAK MAŁŻEŃSTWO

Chcemy ładnie mieszkać i dużą wagę przywiązujemy do wnętrza, ale do otoczenia w jakim znajduje się nasz dom czy mieszkanie również. Szukając osiedla na którym chcemy zamieszkać zwracamy uwagę na praktyczność i walory estetyczne. Drzewa, krzewy i trawniki stanowią niepodważalne, niezbędne elementy dekoracyjne każdej przestrzeni. Dobrze zaprojektowana zieleń podniesie atrakcyjność i wartość każdej inwestycji. Zieleń osiedlowa powinna wzbogacać przestrzeń w kolory i urozmaicać kształty, ale przede wszystkim powinna być bezpieczna dla jego mieszkańców.

Coraz więcej firm budowlanych i developerów rozumie potrzeby swoich klientów. Tam, gdzie tylko jest to możliwe zostawiają przestrzeń na TEREN ZIELENI. A my go z chęcią zaprojektujemy, tak aby cieszył właścicieli mieszkań przez długie lata i wzbogacał miejskie środowisko.

Projektujemy zieleń przy restauracjach i budynkach firmowych ponieważ od wielu lat wiadomo, że nawet krótkie, ale systematyczne przebywanie wśród zieleni poprawia nastrój i umiejętność myślenia.

ZIELEŃ PRZYDROŻNA

Od wielu, wielu lat ludzie sadzą drzewa przy drogach. Budzi to spore wątpliwości ze względów bezpieczeństwa, ale zieleń na poboczach pełni również niepodważalne funkcje ochronne. Dobrze zaprojektowana zieleń przy drogach chroni od wiatru, śniegu, niweluje hałas a także podkreśli walory krajobrazowe i kulturowe regionu.

Planując zieleń przy drogach kierujemy się filozofią: „Samo wyjaśniających się dróg” czyli zieleń przez nas projektowana dostarcza wskazówek i sygnałów o przebiegu drogi i jej charakterze. Roślinność może wyznaczać miejsca wymagające szczególnej uwagi. Wskazane jest stosowanie przerw widokowych, obsadzeni asymetrycznych grupowych i alejowych w powiązaniu do charakteru drogi. Dobrze skomponowana zieleń przydrożna to układ harmonijny, stopniowo zmieniający się wzdłuż trasy, który co pewien czas pobudzi i ożywi kierowcę.

Zasady urządzania zieleni przydrożnej powinny uwzględniać parametry drogi. Obsadzenia dróg to inwestycja na długi okres czasu dlatego powinny być projektowane z odpowiednim doborem gatunkowym. Drzewa przy ulicach powinny być nie łamliwe, bez tendencji do wad budowy oraz nie rozrastające się nadmiernie. Coraz częściej wykorzystuje się roślinność okrywową i wysokie krzewy zamiast drzew lub drzewa podsadza się krzewami, które amortyzują wypadki. Gdy brakuje miejsca świetnie sprawdzają się pnącza.

PLACE ZABAW

Projektując zieleń na placach zabaw należy uwzględnić przede wszystkim dobro i bezpieczeństwo dzieci. Planowane rośliny nie mogą być trujące i kujące. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic dlatego warto dostarczać im materiału do budowania, przetwarzania i zmieniania. Rośliny w dziecięcej przestrzeni będą doskonałym źródłem inspiracji do zabawy.

Każdy projekt zieleni realizowany na terenach publicznych wymaga stworzenia odpowiedniej dokumentacji. Jest on dużo bardziej szczegółowy niż indywidualny projekt ogrodu. Do zwymiarowanych i opisanych rysunków dołączamy opis i tabele przedmiarowe. Zliczone są ilości wszystkich potrzebnych materiałów budowlanych. Załączony jest szczegółowy opis roślin z podaniem konkretnej liczby sztuk i parametrów jakie muszą spełniać. Tak przygotowana dokumentacja pozwoli na znalezienie odpowiednich wykonawców.

Pracowania Architektury Krajobrazu LAUDA OGRODY mieści się w Bydgoszczy. Działamy głównie na terenie naszego województwa, ale również projektujemy i wykonujemy inwentaryzację poza jego granicami. Zapraszamy do kontaktu.

projekty@laudaogrody.pl

606 479 540

Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

Facebook: LAUDA Ogrody