Malutki ogródek przy szeregowcu


Hmmm niby nic, bo niespełna 100m2, a jak ważne dla niezwykle miłej i przyjaznej Pani E. – jedynej użytkowniczki tej niewielkiej przestrzeni.

Ogród bez trawnika – jakie rozwiązanie?

Pierwszą informacją, którą usłyszałam na temat przyszłego ogrodu to musowy brak trawnika. Potrzeba ta wynika z bardzo prostego powodu – brak miejsca i możliwości przechowywania kosiarki. Śmieszne? Ale dla niektórych prawdziwe. Dlatego zamiast trawnika (tak przecież istotnego w każdym ogrodzie) zaproponowałam jałowce płożące odmiana „Blue Chip” (o niebieskawym zabarwieniu) oraz „Golden Carpet” (o żółtym zabarwieniu). Obie odmiany dorastają do 10cm wysokości. Nie służą do chodzenia po nich, ale w razie konieczności przejścia nie zrobimy im tym krzywdy. Tworzą doskonały różnobarwny dywan, dający choć minimalne poczucie przestrzeni w tym malutkim ogrodzie.

Drugim dość oryginalnym elementem jest kostka – powierzchnia utwardzona (Kostka brukowa płukana GRANIT), jej kształt i ilość, ułożone z niej chodniczki są niepodważalną dekoracją i dominantą w tym ogrodzie. Pani E. chciała dojść „suchą stopą” do każdej rośliny, ułatwiając sobie tym samym prace pielęgnacyjne.

Właścicielka uwielbia śpiew ptaków, chcąc zaprosić do Niej skrzydlatych przyjaciół zaprojektowaliśmy poidełko w formie fontanny składającej się z trzech prostopadłościanów o różnych wysokościach. Podobno efekt jest świetny.

W centralnym miejscu ogrodu zostały posadzone dwa drzewka iglaste, z przodu szczepiona na pniu niewielka sosna ( odmiana karłowa tak aby nigdy nie zasłaniała tego co jest za nią) oraz jodła górska „Compacta” także niewielka dorastającą do 3metrów wysokości.

Całość kompozycji uzupełniają rośliny kwitnące takie jak rododendrony, azalie oraz przeróżne trawy. Swoje miejsce znalazły tutaj liliowce. Zimą ogród zdobią rośliny iglaste oraz bukszpany.

Ogródek niewielkich rozmiarów, ale zawierający wszystko o czym marzyła Właścicielka: kolorowe i pachnące kwiaty, poranny i wieczorny śpiew ptaków, zieleń nawet zimową porą oraz minimalna pielęgnacja.

Pracowania Architektury Krajobrazu LAUDA OGRODY mieści się w Bydgoszczy. Działamy głównie na terenie naszego województwa, ale również projektujemy i wykonujemy inwentaryzację poza jego granicami. Zapraszamy do kontaktu.

projekty@laudaogrody.pl

606 479 540

Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

Facebook: LAUDA Ogrody