Ogród wśród starych jabłoni


Projekt ogrodu

Praca nad projektem i założeniem tego ogrodu to wspomnienia pełne pozytywnych emocji. Panią M. i Pana J. poznałam na ich działce w starym sadzie. W małej altance działkowej omawialiśmy pierwsze pomysły. Właścicielom zależało na zachowaniu jak największej ilości drzew. Miejsce budowy domu uzależnialiśmy od istniejącej roślinności. Marzeniem inwestorów było stworzenie ogrodu naturalistycznego, przyjaznego pełnego barw i zapachów z historią jaką wnosiły stare jabłonie i czereśnie.

Inwentaryzacja roślinności

Prace rozpoczęliśmy od inwentaryzacji istniejącej roślinności i wyznaczenia lokalizacji budynku. Niektóre drzewa ze względu na ich stan zdrowotny trzeba było usunąć, większość na szczęście została. To właśnie stare drzewa wyznaczały nam kształt poszczególnych elementów. Wielkość działki (prawie 3tys m2) i różnice poziomów pozwalały stworzyć trawniki i rabaty na różnych wysokościach co dodatkowo podkreślało naturalną formę ogrodu.

Właściciele lubią obcować z naturą i otaczać się naturalnymi materiałami stąd deski na tarasie i granit na podjeździe i ścieżkach. W ogrodzie został zaprojektowany okrągły placyk wykonany również z granitu na grillową altankę, a przy nim rabata na podwyższeniu skomponowana z roślin o wyjątkowo pachnących kwiatach. Zgodnie z życzeniem Pani domu stworzyliśmy wrzosowisko na których oprócz tytułowych wrzosów i wrzośców dobraliśmy inne rośliny kwaśnolubne takie jak rododendrony, hortensje i oczywiście przepiękną magnolię.

Na środku trawnika stanęły trzy piękne srebrzyste świerki a wśród innych roślin można znaleźć oryginalną sosnę wejmutkę i jodłę koreańską. Całości dopełniają istniejące już od początku brzozy. Wśród tak skomponowanej zieleni nawet grzyby pozostały na swoich miejscach.

Stworzyliśmy ogród doskonale wpisujący się w otaczającą przestrzeń, pasujący do bryły budynku, ale przede wszystkim spełniający oczekiwania właścicieli.

Pracowania Architektury Krajobrazu LAUDA OGRODY mieści się w Bydgoszczy. Działamy głównie na terenie naszego województwa, ale również projektujemy i wykonujemy inwentaryzację poza jego granicami. Zapraszamy do kontaktu.

projekty@laudaogrody.pl

606 479 540

Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

Facebook: LAUDA Ogrody